• 72
  • 373 مرتبه
  • 1402/08/29 03:51:34 ق.ظ

تفاوت نایلون و نایلکس

تفاوت نایلون و نایلکس

هنگامی که صحبت از تولید پلاستیک می شود، دو ماده محبوب مورد استفاده نایلون و نایلکس هستند. در حالی که ممکن است به نظر شبیه به هم باشند، ولی تفاوت بین نایلون و نایلکس تفاوت های مشخص از نظر نوع جنس و ظاهر و... است. 

شرکت کاراندیش صنعت شیمی به عنوان یکی از مجریان راه اندازی خط تولید های صنعتی و کسب و کارهای زود بازده در ایران و یکی از تولید کننده های دستگاه های صنعتی در مشهد است. و با برند پروفلاور در حال فعالیت در بازار ایران است.

برای مشاوره ،آموزش و راه اندازی انواع خطوط تولید با شماره های ( 09903202100 ) تماس بگیرید.

خط تولید نایلون یکی از پرکاربردترین و سوداورترین خط تولید ها در صنعت خط تولید نایلون و نایلکس است و کیسه زباله پروفلاور و کیسه فریزر پروفلاور نمونه ای از محصولات با کیفیت در بازار ایران است.

هدف این مقاله بررسی تفاوت‌ها در تولید، خواص و کاربردهای نایلون و نایلکس و درک درست از ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فرد این دو ماده اساسی برای صنعت است.

دو تفاوت اصلی نایلون و نایلکس 

نایلون و نایلکس دو نوع مواد پلیمری هستند که در صنعت و تولید محصولات مختلف استفاده می‌شوند. این دو ماده در ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی خود تفاوت‌هایی دارند. 

تفاوت نایلون و نایلکس از نظر ترکیب شیمیایی

نایلون یک پلیمر ساختاری بسیار قوی است که از طریق رئاکشن پلیمریزاسیون از مواد خام نفتی تولید می‌شود. در حالی که نایلکس یک نوع پلی‌آمید است که از طریق رئاکشن پلیمریزاسیون از مواد خام آمین و اسید تولید می‌شود.

تفاوت نایلون و نایلکس از نظر خواص فیزیکی:

نایلون به دلیل ساختار مولکولی خود، مقاومت بالا در برابر کشش و سایش، ضربه پذیری خوب، مقاومت در برابر حرارت و شیمیایی بودن دارد. از این رو، نایلون در تولید فیبرهای مصنوعی، بسته‌بندی، لوازم خانگی و قطعات خودرو استفاده می‌شود. 

نایلکس نیز مشابه نایلون، مقاومت بالا در برابر کشش و سایش، ضربه پذیری خوب و مقاومت در برابر حرارت و شیمیایی دارد. با این حال، نایلکس در مقایسه با نایلون، انعطاف پذیری بیشتری دارد و به همین دلیل در تولید کیسه‌ها، محصولات بسته‌بندی و لوازم خانگی کاربرد دارد.

نایلون ها در هنگام مچاله کردن صدای کمتری دارند، براق و نرم هستند. این ویژگی‌ها باعث شده است که در تولید لباس، کیف و کفش و سایر محصولات مشابه مورد استفاده قرار گیرد.

اما نایلکس ها در هنگام مچاله کردن صدای خش خش می‌دهد، خشک و نازک هستند. این ویژگی‌ها باعث شده است که در تولید کیسه‌های بسته‌بندی، محصولات الکترونیکی و لوازم خانگی مورد استفاده قرار گیرد.

به طور کلی، می‌توان گفت که نایلون و نایلکس در بسیاری از خواص و کاربردها مشابه هم هستند، اما در کل، نایلون با ظاهری براق و نرم، و نایلکس با ظاهری خشک و نازک، دو ماده پرکاربرد در صنعت هستند که در تولید محصولات مختلف به کار می‌روند.

الیاف نایلون چیست

الیاف نایلون به دلیل خواص استثنایی خود شناخته شده اند و آنها را به یک انتخاب محبوب در صنایع مختلف تبدیل می کند. این الیاف دارای مقاومت سایشی عالی، مقاومت در برابر خستگی خمشی، مقاومت در برابر حلال و بازیابی خمشی هستند. نایلون همچنین دارای دمای انحراف حرارتی بالا و استحکام چشمگیر است.

توجه به این نکته ضروری است که الیاف نایلون مانند همه نایلون ها، آب را در شرایط مرطوب جذب می کنند که منجر به کاهش سفتی می شود. میزان این کاهش بسته به نوع نایلون متفاوت است. به عنوان مثال، نایلون WYTEX® 6 در شرایط مرطوب 80٪ کاهش سفتی را تجربه می کند، در حالی که نایلون WYTEX® 6.12 کاهش 30٪ را تجربه می کند.

انواع الیاف نایلون 

انواع مختلفی از الیاف نایلونی عبارتند از WYTEX® 6، WYTEX® 6.6، WYTEX® 6.12 و PLYER® وجود دارد. هر نوع مزایای منحصر به فردی دارد و برای کاربردهای خاص مناسب است.

  1. WYTEX® 6: این الیاف نایلونی کم‌هزینه و بادوام در مصارف خانگی و صنعتی کم تهاجمی محبوب است.
  2. WYTEX® 6.6: این الیاف نایلونی با کیفیت بالا با بازیابی خمش و مقاومت در برابر سایش عالی، معمولاً در برس‌های صنعتی و برس‌های مو استفاده می‌شود.
  3. WYTEX® 6.12: این الیاف نایلونی با عملکرد مرطوب و مقاومت شیمیایی بهتر، برای مسواک، برس رنگ، لوازم آرایشی و کاربردهای صنعتی ایده آل است.
  4. NYLEX® 6.12: دارای ساختار X شکل، NYLEX® 6.12 صرفه جویی قابل توجهی در وزن، عملکرد بالا و ویژگی های سایش عالی ارائه می دهد. اغلب در برس شستشوی ماشین، قایق و کامیون استفاده می شود.
  5. QUILL: طراحی شده برای تولید قلم مو، QUILL یک رشته نایلونی توخالی 6.12 است که کاربردهایی فراتر از هدف اصلی خود پیدا کرده است.

الیاف نایلکس چیست

الیاف نایلکس از 80% پلی اتیلن سنگین و 20% پلی اتیلن سبک تشکیل شده است که براقیت، نرمی و دوخت را به شما می دهد. این الیاف برای جایگزینی پلی اتیلن سبک وزن در تولید محصولات مختلف مانند کیسه های زباله، کیسه های مواد غذایی و غیره ساخته شده اند.

در مقایسه با نایلون، الیاف نایلکس دارای برخی خواص متمایز است. نایلکس بر خلاف الیاف نایلونی نرم تر و براق تر، خشک تر است و روکش مات دارد. علاوه بر این، نایلکس را می توان در ضخامت های مختلف تولید کرد، در حالی که تولید نایلون در ضخامت های بسیار نازک چالش برانگیز است.

در مورد صدای تولید شده توسط این دو ماده تفاوت قابل توجهی وجود دارد. نایلون وقتی چروک می‌شود صدای خش‌خش بلندی تولید می‌کند، در حالی که نایلکس صدای آرام‌تری تولید می‌کند. الیاف نایلکس همچنین به دلیل مقاومت در برابر پارگی و توانایی آنها در تحمل شرایط سخت شناخته شده اند.

قابلیت ها و کاربردهای تولید نایلون و نایلکس

شرکت کاراندیش صنعت شیمی طیف وسیعی از الیاف نایلون و نایلکس را با قابلیت های مختلف تولید ارائه می دهد. الیاف در قطرهای مختلف، بسته‌بندی بسته‌بندی، قطر بسته‌ها، طول برش و طول هنک موجود هستند. تحمل قطر و طول برش در محدوده خاصی برای اطمینان از کنترل کیفیت است.

هر دو الیاف نایلون و نایلکس در صنایعی مانند تولید مسواک، تولید مسواک، محصولات آرایشی و بهداشتی و کاربردهای ویژه کاربرد دارند. آنها به دلیل دوام، مقاومت در برابر سایش و مقاومت شیمیایی ارزشمند هستند. علاوه بر این، الیاف نایلکس به دلیل کاهش وزن و ویژگی های سایش در برس های کارواش مورد توجه قرار می گیرند.

هنگام انتخاب بین الیاف نایلون و نایلکس، توجه به خواص و الزامات خاص هر برنامه بسیار مهم است. انتخاب به عواملی مانند بازیابی خمش، سفتی، جذب رطوبت و مقاومت شیمیایی بستگی دارد.

برای مشاوره ،آموزش و راه اندازی انواع خطوط تولید با شماره های ( 09903202100 ) تماس بگیرید.

نتیجه

در نتیجه، در حالی که الیاف نایلون و نایلکس شباهت هایی دارند، تفاوت های مشخصی در تولید، خواص و کاربردهایشان دارند. الیاف نایلون مقاومت در برابر سایش استثنایی، مقاومت در برابر خستگی خمشی، مقاومت در برابر حلال، بازیابی خمش و دمای انحراف حرارتی بالا را ارائه می دهند.

از سوی دیگر، الیاف نایلکس، متشکل از پلی اتیلن سنگین و سبک، مزایای منحصر به فردی مانند کاهش وزن و ویژگی های سایش را ارائه می دهد.

درک تفاوت‌های بین الیاف نایلون و نایلکس، صنایع را قادر می‌سازد تا تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد اینکه کدام ماده به بهترین وجه با نیازهای خاص آنها مطابقت دارد، اتخاذ کنند. چه برای برس های صنعتی، مسواک، برس های رنگی یا سایر کاربردها، انتخاب فیبر مناسب عملکرد و دوام مطلوب را تضمین می کند.

با بهره گیری از خواص الیاف نایلون و نایلکس، کسب و کارها می توانند محصولات خود را ارتقا دهند و راه حل هایی با کیفیت بالا به مشتریان خود ارائه دهند. با پیشرفت فناوری و ظهور مواد جدید، مهم است که از آخرین پیشرفت‌ها در صنعت فیبر به‌روز بمانید تا انتخاب‌های آگاهانه داشته باشید و نوآوری را هدایت کنید.

این مقاله با همکاری شرکت کاراندیش صنعت شیمی یکی از پیشگامان تولید دستگاه های کوچک خانگی در مشهد نوشته شده است
 

———————————————————————

شرکت کاراندیش صنعت شیمی توس یک شرکت کارآفرین در ایران است که در زمینه :

و... فعالیت میکند.

شرکت کاراندیش صنعت شیمی

با گستره ای از خط تولیدهای متنوع و کسب و کارهای زودبازده که شرایط راه اندازی و سود قابل توجهی از تولید دارد.

برای افزایش رونق تولید و کاهش نرخ بیکاری با حاشیه ریسک پایین و مشاوره و خدمات پس از فروش این امکان را برای تمام اقشار فراهم کرده ایم.

تا به راحتی بتوانند یک کارگاه تولیدی خانگی و یا کارگاهی ایجاد کرده و یک تولیدکننده موفق با امکان صادرات محصولات به خارج از کشور را داشته باشند.

برای سهولت و نیز سرعت بخشیدن به کار می توانید به صورت غیرحضوری نیز تمام مراحل راه اندازی و تولید از ثبت قرارداد و نیز سفارش مواد اولیه را انجام دهید.

برای دیدن جدیدترین محصولات به اینستاگرام شرکت کاراندیش بپیوندید.

————————————————————————

 

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.